Do wakacji pozostało

---

Panta Rhei

KÓŁKO TEATRALNE „Panta Rhei” działa przy Zespole Szkół Nr 23 we Wrocławiu, oficjalnie od ośmiu lat, chociaż teatralne występy grup młodzieży pod artystyczną opieką p. Małgorzaty Szydłowskiej sięgają znacznie odleglejszej przeszłości.

Celem podejmowanych działań twórczych jest rozwijanie naturalnych zdolności uczniów, pobudzanie ich kreatywności i wyobraźni w działaniach zespołowych. Kółko teatralne liczy obecnie 12 członków; trzon zespołu stanowi grupa ośmiu najbardziej zaangażowanych uczniów. Repertuar K.T. „Panta Rhei” obejmuje spektakle o różnorodnym charakterze, począwszy od przedstawień klasycznych (np. „Dziady, cz.2”, „Bł. Jan Paweł II”, „Twórczość zakazana w PRL-u”), po przedstawienia satyryczno – kabaretowe (np.„Miłość nie jedno ma imię”, „Wieczyste rozliczenia”, „Galimatias, czyli premier w opałach”, „Romeo, Julia i cała reszta”, i in.) Młodzież ma też możliwość prezentowania swoich umiejętności poprzez indywidualne prezentacje artystyczne: recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Przygotowywane przez zespół spektakle oglądane są przez społeczność szkolną tj. młodzież wszystkich klas, nauczycieli i in. pracowników placówki, uświetniając też prestiżowe imprezy odbywające się w naszej szkole, z udziałem gości z zewnątrz, takie jak kolejne finały Powiatowego Projektu „Magnum Praemium Wratislaviae”, czy „Forum Zawodoznawcze”. Corocznie zespół teatralny „Panta Rhei” uczestniczy też w przeglądach i festiwalach teatralnych, promując zdolności i możliwości twórcze młodzieży oraz Szkołę w środowisku artystycznym szkół Wrocławia, poprzez udział m.in.:

  • w „Radosnych Paradach Niepodległości”/z wybraną grupą młodzieży/, zdobywając corocznie w konkursie na prezentacje strojów historycznych- czołowe lokaty /m.in. I- wsze miejsca- w roku szk. 2007/2008; 2010/2011, 2012/2013/; 2013/2014.
  • w „Przeglądach Twórczości Zakazanej w PRL –u” /m.in. I miejsce w r. szk.2010/2011 w kategorii kabaret; II miejsce w r.szk.2010/2011 w kategorii- recytacja, III miejsce w r. szk. 2012/2013 w kategorii- piosenka/.
  • w „Festiwalach Humoru i Satyry – Satyrykiada” / I miejsce w r. szk. 2008/2009 w kategorii kabaret; nagroda specjalna Dyrektora MDK „Śródmieście” Wrocław za wybitne osiągnięcia artystyczne w r.szk. 2010/2011/.
  • w „Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Twórczości Agnieszki Osieckiej” – gdzie nasi uczniowie dostają się do ścisłego finału konkursu.
  • w „Festiwalu Kabaretów i Małych Form Teatralnych- Obciach”, gdzie otrzymaliśmy liczne wyróżnienia.
  • w „Przeglądzie Kultury Młodych- Przekręt” /m.in. w r. szk. 2011/2012: I miejsce w konkursie tanecznym oraz I miejsce w konkursie fotograficznym; wyróżnienia w konkursie fotograficznym i konkursie na piosenkę anglojęzyczną; w r. szk. 2012/2013: wyróżnienie w konkursie fotograficznym; w roku szk. 2013/2014: wyróżnienie w konkusie na piosenkę anglojęzyczną/.
Wybrana grupa uzdolnionej młodzieży bierze też udział w cyklu zajęć prowadzonych przez p. M. Szydłowską, w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”, o nazwie „Świadomość i ekspresja kulturalna, a umiejętność kreatywnego prezentowania się i porozumiewania w języku ojczystym”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków teatru do wstąpienia w szeregi szkolnego Kółka Teatralnego „Panta Rhei”! Do zobaczenia.

Informacja

Koło Teatralne „Panta Rhei” przyjmuje zapisy na zajęcia artystyczne w bieżącym roku szkolnym. Aktualnie poszukujemy osób utalentowanych teatralnie i tanecznie. Planujemy występy dla społeczności naszej szkoły oraz udział w konkursach międzyszkolnych.
Zapisy na zajęcia taneczne i teatralne przyjmujemy do 20 listopada b.r., ponieważ pilnie musimy rozpocząć serię prób, w związku z zamiarem uczestnictwa w XXX Przeglądzie Artystycznym „Przekręt 2022”.
Chętnych prosimy o zgłaszanie się do pani Małgorzaty Szydłowskiej
lub do Wiktorii Zwolińskiej z klasy I Tli.
Opiekun K.T. „Panta Rhei” M. Szydłowska