Do wakacji pozostało

---

Aktualności

Dzień Kobiet w naszej szkole

8 marca obchodzimy w Polsce Święto Kobiet. Szczególnie istotną rolę Dzień Kobiet miał w okresie PRL-u, kiedy to był bardzo głośno świętowany. Najpopularniejszym podarunkiem były wtedy goździki, rajstopy, mydło czy kawa. Obecnie częściej wręcza się kwiaty lub czekoladki.
Chłopcy z klasy 1 TL2 nie zapomnieli o tym święcie i przygotowali dla Pań nauczycielek jak i wszystkich dziewczyn małą niespodziankę- wykonali przepiękne laurki, do których dołączyli życzenia i słodki upominek. Serdecznie dziękujemy chłopcom za pamięć i życzenia.

2018-03-19;   Beata Śliwińska

IV Targi Edukacji Międzykulturowej

7-8 marca 2018 r. panie Justyna Szarańska i Beata Śliwińska uczestniczyły w IV Targach Edukacji Międzykulturowej pod hasłem: „Empatia, otwartość, integracja. Co widać z drugiej strony?”, które odbyły się w Oratorium Marianum przy placu Uniwersyteckim we Wrocławiu.
Pierwszego dnia odbyły się prezentacje i wykłady organizacji pozarządowych i instytucji, które przedstawiały pomysły na projekty międzykulturowe, mające być inspiracją dla szkół i przedszkoli. Głos zabrali przedstawiciele m.in. Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wrocławskiego Centrum Integracji, Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacji Go’n’Act, Fundacji Ukraina, Fundacji Dom Pokoju, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji czy Fundacji WrOpenUp. Dzień drugi, w części wstępnej, przeznaczony był na debatę ekspertów i urzędników dotyczącą działań miasta Wrocławia w zakresie edukacji międzykulturowej oraz wyzwań i skutecznych metod pracy z partnerami z regionu Saksonii.
Po przerwie nastąpiła część artystyczna. Wystąpił Międzykulturowy Chór Dziecięcy, Chór
Studentów Rocznego Kursu Przygotowawczego i Międzykulturowy Teatr Ambasadorów Dialogu. W trakcie targów w korytarzu rozmieszczone były stoiska organizacji pozarządowych z Polski i zagranicy oferujące działania dla szkół i przedszkoli.
Targi podniosły naszą wiedzę na temat ofert organizacji pozarządowych w zakresie podnoszenia kompetencji międzykulturowych. Na pewno wykorzystamy niektóre propozycje w naszej edukacji.

2018-03-18;   Beata Śliwińska

„Czwarta władza”

6 marca 2018r. uczniowie klas: 1 TL1, 1 TL2, 1 TAT, 2 TL1, 2 TS, 2TE, 2 TPK i 3 Tli wraz z wychowawcami uczestniczyli w projekcji filmu „Czwarta władza” w reż. Stevena Spielberga z Meryl Streep i Tomem Hanksem w rolach głównych. Ten dramat polityczny opowiada o dwojgu wydawcach dziennika„The Washington Post” Katherine Graham i Benie Bradlee, którzy stają na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez władze USA. Film porusza problem szacunku dla wolności prasy, neguje cenzurę. Polecamy wszystkim miłośnikom dobrego kina.

2018-03-15;   Beata Śliwińska

Wrocławskie Obchody Dnia Języka Ojczystego

21 lutego 2018r. panie Agnieszka Doruch i Beata Śliwińska wzięły udział we wrocławskich obchodach Dnia Języka Ojczystego zorganizowanych przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Uroczystość rozpoczął wykład prof. dr hab. Leszka Pułki pt. „Obrazowość języka w kontekście mediów społecznościowych”. Następnie głos zabrała nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, która opowiedziała, jak Dzień Języka Ojczystego obchodzi się w tutejszej placówce. W trakcie zaplanowanej przerwy wraz z innym nauczycielami wymieniliśmy doświadczenia polonistyczne dotyczące języka rodzimego, a także spraw kształcenia i nauczania. Po przerwie wystąpił polski językoznawca, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jan Miodek. Wystąpienie, które przygotował na to spotkanie dotyczyło polszczyzny lat 1918-2018. Popularyzator wiedzy o języku polskim pięknymi słowami opowiedział, jak zmieniała się polszczyzna na przestrzeni wieków.
Owacjom nie było końca- profesor nie mógł opuścić sali. Ostatni referent – konsultant WCDN- pan Bogdan Biernacki przygotował prezentację pt. „Na końcu języka”.
Spotkanie uważamy za bardzo udane.

2018-03-10;   Beata Śliwińska

VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w WSB Dabrowie Górniczej

Na VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Logistycznej w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej – zgłosiło się ponad 350 uczniów z 71 szkół z całej Polski. Wśród uczestników byli uczniowie klas na profilach technik logistyki, technik spedytor czy technik eksploatacji portów i terminali. Nasza reprezentacja w składzie: Aleksandra Nowicka (4TLB), Natalia Gawryś (3TL1), Paulina Dudek (3TL1), Patryk Pawelczak (4TLB), Tomasz Dawid (4TLC), Krzysztof Hurkała (3TL1) wróciła z Konkursu z nowymi doświadczeniami...Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji...już wkrótce.

2018-03-09;   Agnieszka Skarupa

VI Forum Zawodoznawcze pod hasłem

W dniu 28.02.2018 r. w naszej szkole odbyło się VI Forum Zawodoznawcze pod hasłem "Mój zawód moja przyszłość".
Forum Zawodoznawcze to wydarzenie stwarzające uczniom klas maturalnych niepowtarzalną okazję do kompleksowego zapoznania się z różnorodną ofertą przedsiębiorstw, w których w przyszłości będą mogli podjąć pracę. Natomiast uczniowie klas rocznikowo młodszych mają okazję zapoznać się z ofertą firm w ramach możliwości odbycia praktyk zawodowych.
W części wykładowej firmy przedstawiciele firm: PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wSuport.pl, Komsa Polska, Amazon, Kuehne+Nagel, Poczty Polskiej, Neonet oraz Hit Transpor przedstawili możliwości rozwoju, zasady rekrutacji, a także perspektywy zatrudnienia.
Uczniowie mieli również możliwość indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami przedsiębiorstw przy stoiskach firmowych.
Dziękujemy firmom za aktywny udział w wydarzeniu, poświęcony czas i zaangażowanie.
Zapraszamy na fotorelację....

2018-03-05;   Agnieszka Skarupa

Miejsce praktyk w Saragossie

Tutaj spełniamy swoją pasję.
Pozdrawiamy z Hiszpanii.

2018-03-01;   L S

Fotorelacja z wycieczki do firmy partnerskiej Kuehne Nagel

Zapraszamy do oglądnięcia kilku zdjęć z wycieczki zawodowej do firmy Kuehne Nagel.

2018-02-26;   L S

Apel z okazji miesiąca oszczędzania energii

Miesiąc luty ustanowiony jest Miesiącem Oszczędzania Energii i z tej okazji uczniowie z klasy 2 TS przygotowali apel pt. „My i środowisko- o energii i jej oszczędzaniu”. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne decyzje i wybory wpływają na życie naszego środowiska, a w dalszej konsekwencji mają wymiar globalny. Energia jest niezbędna w życiu człowieka. Pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby, osiągać coraz wyższy poziom życia, realizować nasze pragnienia. Pamiętajmy jednak, aby racjonalnie z niej korzystać, gdyż troska o Ziemię i klimat jest integralną częścią naszej społecznej odpowiedzialności.

Sylwia Nejfert

2018-02-23;   L S

Informacja o zakwalifikowanych szkołach do III etapu XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna"

Informujemy, że następujące szkoły zakwalifikowały się do III etapu XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna" /w kolejności alfabetycznej/:

Liceum Ogólnokształcące Nr I
Liceum Ogólnokształcące Nr III
Liceum Ogólnokształcące Nr XII
Liceum Ogólnokształcące Nr XVI
Zespół Szkół Gastronomicznych
Zespół Szkół Logistycznych

W II etapie /wiedzowym/ następujący uczniowie uzyskali najlepsze wyniki:

I miejsce - Krzysztof Bałenkowski /Liceum Ogólnokształcące Nr XII/ - 61 pkt.
II miejsce - Michał Kempski /Zespół Szkół Logistycznych/ - 58 pkt.
III miejsce - Aleksandra Łuszczek /Zespół Szkół Logistycznych/ - 51 pkt.
Gratulujemy. Organizatorzy.

2018-02-23;   Małgorzata Szydłowska

Respect others, respect yourself

Rozpoczynamy w szkole projekt: Respect others, respect yourself. Szacunek do innych, szacunkiem do siebie. Chcemy zaproponować społeczności szkolnej wspólne przemyślenie kwestii poszanowania własnej osoby oraz poważania drugich . Badaniami i opracowaniem zagadnienia zajmie się grupa KIDO – Klaudia Opolska, Iza Rogala, Daniel Wojdat i Ola Starecka – kulturalni(kind),interesujący się światem( interested in world ), decydujący o sobie (decisive) i otwarci na innych (open minded )młodzi reporterzy z 3Tli! Opracowali już ankietę czym jest szacunek i wkrótce zapytają Was o zdanie na ten temat! Spotkania grupy odbywają się przy filiżance herbaty według zasady, że „ Time for Tea” to dobry moment na przemyślenia ważnych kwestii. To także tytuł światowego projektu , do którego dołączyła nasza szkoła szczegóły : www.momentumworld.org . Zebrane materiały , wnioski , film reportażowy i zdjęcia prześlemy do Londynu , skontaktujemy się tez z innymi grupami z różnych zakątków świata. Szczegóły działań dociekliwych reporterów KIDO wkrótce! Jeśli temat Was zainteresował dołączcie do nich – mamy kilka rodzajów herbaty!
Opiekunka projektu: Agnieszka Pałac

2018-02-20;   L S

Moje miejsce nad Odrą w obiektywie

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w regionalnym konkursie
pt. „ Moje miejsce nad Odrą w obiektywie”. Przedmiotem konkursu jest udokumentowanie piękna przyrody, walorów wybranych obszarów i miejsc, których motywem przewodnim jest rzeka Odra wraz z dopływami. Formą pracy jest fotografia w formacie A4, wydrukowana lub w wersji elektronicznej. Wszelkie informacje na temat konkursu u p. Sylwii Nejfert. Termin zgłaszania udziału do 21.02.2018. Organizator konkursu - Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego- zapewnia atrakcyjne nagrody rzeczowe dla laureatów.

2018-02-19;   Sylwia Nejfert

Szkolny Konkurs Znajomości Mapy Polski

Zachęcam wszystkich uczniów, a szczególnie tegorocznych maturzystów do udziału w szkolnym konkursie geograficznym. Głównym celem konkursu jest doskonalenie umiejętności posługiwania się mapą fizyczną i administracyjną Polski. Uczeń bierze udział w dwóch etapach konkursu. Etap pierwszy polega na rozwiązaniu zadań do arkusza barwnej mapy fragmentu Polski (mapa turystyczno- topograficzna). W etapie drugim uczeń losuje zestaw 10 nazw: 2 krain geograficznych, 1 województwa, 3 miast, 2 rzek i 2 jezior, po czym wskazuje te elementy na mapie fizycznej Polski.
Informacje na temat konkursu i zgłoszenie udziału do dnia 26.02.2018 do p. Sylwii Nejfert.

2018-02-19;   L S

Wyniki szkolnych eliminacji "XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna" 2017-2018

Wyniki szkolnych eliminacji XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Historii Wrocławia "Wratislavia Aeterna" 2017-2018 :
Do II etapu konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie :
- Aleksandra Łuszczek kl.I TL2
- Natalia Gawryś kl. III TL1
- Michał Kempski kl. I TAT
Gratulujemy i życzymy powodzenia !

2018-02-09;   Małgorzata Szydłowska

II etap Konkursu Języka Zawodowego w Logistyce i Spedycji

II etap Konkursu Języka Zawodowego w Logistyce i Spedycji odbędzie się w czwartek 8 lutego w sali 55 o godzinie 10.00 - 4 lekcja w tym dniu.
Zapraszamy finalistów I etapu :
Daniela Wojdata 3TLI, Macieja Szałęgę 3TL2, Izę Rogalę 3TLi, Patryka Paczkowskiego 4TLA, Klaudię Opolską 3TLi, Matusza Chownera 2TLi, Tomasza Kostyka 2TLi, Szymona Drelicha 2TLi, Paulę Rajn 2Tli, Maksymiliana Smolarka 2TLi, Nataniela kuczyńskiego 3TS oraz wszystkich chętnych ! zwłaszcza uczestników mobilności Erasmusa - spróbujcie swoich sił!

Ta cześć konkursu będzie w formie papierowej , tradycyjnej , za zdobycie 65% przewidujemy oceny celujące z języka zawodowego!Czekają też na uczestników drobne nagrody! Organizatorzy : M. Miler Nowak, A. Pałac , E. Zakrzewska.

Pozdrawiam Agnieszka

2018-02-06;   L S

Erasmus - Hiszpania

Spotkanie rodziców w czwartek tj. 08.02.2018 r. o godzinie 16:30 do sali nr 40.
Serdecznie zapraszamy Beata Stępniewicz i Lidia Wołk.

2018-02-06;   L S